Neconstituţionalitatea Legii privind eliminarea situaţiilor de dublă executare a salariilor

images (4)Curtea Constituţională a României (CCR) a admis excepţia de neconstituţionalitate formulată de Guvern referitor la legea privind eliminarea situaţiilor de dublă executare a veniturilor salariale ale datornicilor.

Conform unui comunicat de presă al CCR, ”Curtea a reţinut că înlăturarea posibilităţii de valorificare pe calea executării silite a unui titlu executoriu prevăzut de lege, altul decât o hotărâre judecătorească, pune creditorul obligaţiei consacrate de titlul în cauză în situaţia de a pierde dreptul de proprietate, în substanţa sa, ceea ce determină încălcarea prevederilor art.44 alin.(2) din Constituţie, teza referitoare la garantarea şi ocrotirea în mod egal a dreptului de proprietate privată. Mai mult, lipsa de claritate, precizie şi previzibilitate a întregului act normativ supus controlului de constituţionalitate aduce atingere prevederilor constituţionale cuprinse în art.1 alin.(5) referitoare la principiul legalităţii”.

La 7 noiembrie, Guvernul a sesizat CCR referitor la legea iniţiată de liderul PNL, Alina Gorghiu, privind eliminarea situaţiilor de dublă executare a veniturilor salariale ale datornicilor – atât la sursă, cât şi asupra conturilor bancare.

”Executivul consideră că normele preconizate de legea menţionată nu răspund exigenţelor de previzibilitate, sunt imprecise sau, după caz, lapidare, ceea ce poate conduce la eventuale confuzii în interpretare şi aplicare şi, prin urmare, la afectarea drepturilor şi intereselor părţilor din executarea silită”, se preciza într-un comunicat de presă.

Publicitate
Acest articol a fost publicat în Drept penal, Judecatori - procurori - magistrati, Salarizare, Ştiri și etichetat , , , , . Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s